Almanya’da Hemşirelik

Almanya'da Hemşirelik yapmanın Türkiye'de çalışmaya kıyasla avantajları neler? Çalışma şartları nasıl? Almanya'da hemşirelik maaşları ne kadar? Nasıl Almanya'da çalışabilirsiniz?

Almanya’da Hemşirelik Türkiye’de çalışmaya kıyasla hangi avantajları sağlar? Çalışma şartları nasıl? hemşirelik maaşları ne kadar? Nasıl Almanya’da çalışabilirsiniz? Uzman Hemşire nasıl olunur?

Almanya’daki iyi yaşam koşulları, çalışma şartları ve refah seviyesi sayesinde, nüfusun büyük bir çoğunluğu yaşlılıklarına kadar sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyorlar. Gelişmiş bir ülke olan Almanya’da normal olarak ortalama yaşam süresi uzadıkça ve toplum yaşlandıkça, daha az sayıda genç insan kariyerlerine başlayabiliyor ve profesyonel bakım ile temel tıbbi bakıma olan talep de artıyor.

Almanya’nın istikrarlı ve sağlam bir sağlık sistemi var ancak işçi açığı ve genç nüfusun yetersizliğinden kaynaklı hemşirelik, hasta bakım, yaşlı bakım gibi alanlarda çalışan ihtiyacı oldukça fazla. Hastaneler, huzurevleri ve diğer bakım kurumları, sağlık ve bakım mesleklerinde artan talebi karşılamak için farklı niteliklere sahip sağlık çalışanlarını alabiliyorlar. Ve talebin önümüzdeki yıllarda da artmaya devam etmesi bekleniyor.

Almanya’da Hemşirelik

Almanya’da Hemşire Olmak

Almanya’da hemşirelik için önemli olan ilk şey başvuran kişinin eğitim bilgileridir.

Bunlar;

 • 4 Yıllık Lisans mezunu,
 • 2 Yıllık Ön Lisans mezunu ya da
 • Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmak.

Bunlar dışında diğer lise veya yüksekokul bölümünden mezun olup hasta bakım, yaşlı bakım sertifikaları alanlar da vardır. Adım adım sahip olduğunuz kriterler ile Almanya’da hemşire olabilmenin aşamalarını birlikte inceleyelim.

Almanya’da Hemşirelik için Dil seviyesi nedir?

Öncelikle her şeyden önce bir işverenle mülakat yapabilmek için B2 düzeyinde Almanca Dil Bilgisi gerekmektedir. Ayrıca bu dil kanıtı; denklik başvuruları veya eğitim başvuruları için de gerekmektedir. Hemşirelik Almanya’da düzenlenmiş meslekler arasındadır ve en az B2 seviye Almanca bilgisine sahip olmak zorunludur. Almanca bilginizi Tlec, Ösd veya Goethe kimi testlerden aldığınız sertifika ile kanıtlamanız gerekmektedir.

Eğer yeterli seviyede Almancanız yoksa G Path’in hızlandırılmış Almanca kurslarına katılabilir, Almanya’da işe başladığınızda ödediğiniz kurs ücretini geri alabilirsiniz. Kurslarımız hakkında bilgi için tıklayın

Almanya’da Hemşirelik Denklik Süreci ve İlk Adım

G Path Almanya’daki partner hastanelerinden teklif alan hemşirelerin denklik başvuruları için ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti vermektedir. Denklik süreci bu aşamada en çok soru işareti olan ve en zorlayıcı kısımlardan bir tanesi. Bununla alakalı internette bolca bilgi kirliliği bulunmakta. Öncelikle denklik işlemlerinin 3 ila 6 ay sürdüğünü, duruma göre online veya posta yolu ile Almanya’ya gitmeden yapabiliyorsunuz. Denklik işlemleriyle ilgili detaylı bilgi için tıklayın

Bazı bilgiler araştırılmadığı için birçok kişinin denklik işlemleri olumsuz sonuçlanmakta. Burada yorum yapacağımız üç tane mezuniyet diploması var; Sağlık Meslek Lisesi, Ön Lisans, Lisans. Öncelikle tek başına sağlık meslek lisesi ve tek başına düz lise + ön lisans diplomasının denklik için yeterli olmayacağını belirtmek isteriz. Almanya bir hemşirenin belirli saatlerde teorik ve pratik eğitim ve iş/staj geçmişinin olmasını istiyor. Türkiye’de alınan eğitimin ne yazık ki Almanya’da tam denk karşılığı yok. Sağlık meslek liseleri ve normal bir liseden sonra alınan sağlık ile alakalı bir ön lisans diploması teorik ve pratik olarak yeterli kalmıyor. Ancak Bu iki mezuniyet için şöyle bir seçenek var; eğer mezuniyetten sonra staj ve iş tecrübeleri varsa bunları teorik saatlerden düşebiliyorlar. Yine bu noktada denklik alınabileceğinin garantisi yoktur. Ancak çalışma geçmişinin denklik işlemlerinde faydalı olacağının altını çizmekte fayda var.

Diğer bir mezuniyet türü ise sağlık meslek lisesi + ön lisans ya da sadece lisans diploması. Bu iki mezuniyet türü yüzde yüz olmasa bile kısmi anlamda denk sayılıyorlar. Çünkü toplam eğitim süresi 3 yıl veya daha fazla olduğu için ya da alınan pratik/teorik eğitimler belirli bir sınıra ulaştığı için kısmi denklik alabilmektedirler.

Kısmi denklik alan hemşire adayları iki yıla kadar teorik ve pratik eksik ders saatlerini tamamlamak zorundadırlar. Bu yüzden bu süre boyunca hemşire asistanı olarak görev yaparlar. Denklik işlemleri başarı ile tamamlandıktan sonra uzman hemşire olarak kalifikasyonlarını alabilmektedirler.

Almanya’da Hemşirelik Denklik için gerekli belgeler

 • Pasaport kopyası
 • Almanca sertifika B2
 • Hemşirelik eğitimi diploması
 • Hemşirelik sertifikası
 • Transkript
 • CV
 • Bunların haricinde çalışacağınız eyalate göre ek belge istenebilir.

Almanya’da Hemşirelik İşi Bulma

İş bulma kısmınında G Path bütün işlemleriniz için ücretsiz olarak danışmanlık himzeti vermektedir. Eğer Almanya’daki kurumlara direkt başvuruda bulunursanız, denkliğinizin, belgelerinizin (hazır ve çevirili halde), dil yeterliliğinizin/sertifikalarının hazır olması gerekir. Özellikle de denklik kısmı noktasında hazır değilseniz genel de kişiler aracı kurumlar ile Türkiye’de iken başlarlar sürece. Bu süreçte dil kursuna giderken, denklik için başvuruları yapılır. Türkiye’de B2 belgesini alıp, denklik işlemleri tamamlanınca aracı kurumlar ile Almanya’da bu süreçte geçici iş/Ausbildung veya stajını yaparlar.
Burada bilmeniz gereken, işverenin sizin adınıza Alman işkuruna başvuruda bulunması, iş/eğitim sözleşmesi hazırlaması, denklik işlemlerini adınıza başlatması ve kalacak yer ayarlaması gerekir. Genelde denkliği tam alamayan başvuranlar hasta ve yaşlı bakım kliniklerinde çalışmaktadırlar.

Almanya’da Hemşirelik İş Şartları

Almanya’da hemşireler genelde haftada ortalama 38 saat çalışmaktadırlar. Bunun dışında maksimum 10 saat nöbet süresi vardır. Ekstra mesai veya tatil zamanlarında çalışmak durumunda kalırsanız iki katı ücrete/maaşa tabii tutulursunuz. Bunun dışında hafta sonları hariç yıllık 30 gün izin hakkınız bulunmakta. Her yıl ise bir veya iki ekstra maaş ikramiyeleri bulunmakta

Almanya’da uzman hemşire olmak

Almanya’da uzman hemşire olmak için çalıştığınız hastanede anestezi veya yoğun bakım gibi belirli bir alan seçmelisiniz. O alanda uzmanlık eğitim almanız ve bu eğitim sonunda uzmanlık sınavına girerek başarılı olmanız gerekmektedir. Bu eğitimlerin süresi 1 ila 3 sene arasında değişmektedir ve pratik odaklıdır.

Almanya’da Hemşirelik Maaşları

Eğer kalifikasyonunuzu almadıysanız ve bir eğitim (Ausbildung) alıyorsanız;

 • 1. Ausbildung yılı: € 1.141
 • 2. Ausbildung yılı: € 1.202
 • 3. Ausbildung yılı: € 1.303

Brüt ücret alırsınız. Bunlar öğrenim görürken alacağınız ücretlerdir.

Eğer kalifikasyonunuzu aldıysanız ve meslek yapacaksanız;

 • Yaşlı/Hasta Bakım Hemşiresi: € 2500-3400
 • Uzman Hemşire: € 3000-4000

Brüt ücret alırsınız. Bunların yanında işverenlerinizin sağladığı ekstra imkânlar olabilir (konaklama gibi).

Tüm bu işlemlerin dil bilmeden ve uğraş vermeden / zorluk yaşamadan tamamlanamayacağını söylemek isteriz. Ama istedikten sonra da başarılmayacak şey de yoktur. Almanya’da hemşire olma yolunda bolca sabır, eğitim ve sorumluluklar alacağınızı bilmelisiniz. Doğru danışmanlık ve araştırmalar ile bu sürecinizi daha kolay ve verimli hale getirebilirsiniz.

Eğer 4 senelik hemşirelik lisans bölümü mezunuysanız G Path’in sunduğu ÜCRETSİZ olarak Almanya’da işe yerleştirme hizmetimizden yararlanabilirsiniz. 0 850 302 24 39 nolu numarayı arayarak yurtdışında işe yerleştirme departmanımızı tuşlamanız veya alttaki başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Almanya’da Hemşirelik Sık Sorulan Sorular

Sağlık Lisesi Mezunuyum Almanya’da Hemşirelik Yapabilir miyim?

Tam denkliğiniz yoksa Almanya’ya gittiğinizde hemşire olarak çalışamazsınız. Sağlık alanında iş tecrübeniz varsa bunu staj olarak saydırabilir ve tam denklik alma ihtimali doğar. Aksi durumda hasta bakıcı olarak çalışabilirsiniz, G Path bu alandada işe yerleştirme hizmeti sunmaktadır. Bunun için alttaki başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

2 Senelik Ön Lisans Mezunuyum Almanya’da Hemşirelik Yapabilir miyin?

Türkiye’deki ön lisans diplomalarının Almanya’da tam denkliği bulunmamaktadır. Eğer Sağlık alanında iş tecrübeniz varsa çalışmış olduğunuz saatleri staj olarak saydırabilirsiniz. Bu şekilde tam denklik alma ihtimali doğar. Aksi durumda tam denklikiçin Almanya’da stajınızı tamamlamanız gerekir. Hasta bakıcı olarak çalışabilirsiniz, G Path bu alandada işe yerleştirme hizmeti sunmaktadır. Bunun için alttaki başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

Almanca Dil Eğitimini Almanya’da alırken çalışabilirmiyim?

Hemşirelik Almanya’da düzenlenmiş meslek olduğundan tam denklik alabilmeniz için B2 seviyesinde Almancanız olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Eğer B1 Almancanız varsa Almanya’da hastabakıcı olarak çalışmaya gidebilirsiniz. Aynı zamanda Almanca kursu alarak B2 Almanca kursu alarak Hemşirelik tam denklik için başvuru yapabilirsiniz.

Almanya’da Nasıl Hemşirelik işi bulabilirim?

G Path Almanya’da iş bulma konusunda anlaşmalı olduğu kuruluşlar üzerinden ÜCRETSİZ olarak danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız alttaki formu doldurunuz.

Almanya’ya hemşire gönderen şirketler

G Path diploma denkliği olan Hemşireler için ücretsiz olarak işe yerleştirme hizmeti sunmaktadır. Tek yapmanız gereken alttaki başvuru formunu doldurmanız

Almanya’da Hemşirelik Başvuru Formu

İletişim Bilgileriniz
Yakından Tanıyalım
Eğitiminiz
Deneyiminiz Var mı?
Anlaşabilecek miyiz?
Işınla

Örnek bir vatandaş olmanız nedeniyle sizi tebrik ederiz.

Diğer sorular için devam edelim..


Almanca bilgisi olmayan adayların başvuru işlemlerine başlamayız.


İstersen Almanca kurs için tıkla


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu